Яка Омега нам потрібна: 3-6-9?
Що таке ПНЖК?
Омега 3-6-9 – це ненасичені жирні кислоти, які мають в своїй будові одну мононенасичену і декілька поліненасичених кислот. Омега 3 і 6 – це поліненасичені сполуки, омега-9 – мононенасичені.
Омега-3 і -6 не виробляються організмом самостійно, а Омега-9 – конвертуються з 3 та 6, але для підтримки здоровʼя важлива не так їх кількість, як баланс в організмі.
Виділяють дві найкорисніші для організму Омега-3 кислоти: EPA – ейкозапентаєнова кислота, DHA – докозагексаєнова кислота. Обидві вони є незамінними для людського організму, оскільки не виробляються ним самостійно та не накопичуються, а мають потрапляти до нього з продуктами харчування.
Що значить баланс Омега-3 та яким він має бути?
Чим шкідливий дисбаланс?
Найоптимальніше співвідношення Омега-3, яка дбає про зниження запальних процесів, до Омега-6, що навпаки підвищує рівень запалення, коливається від 1:2 до 1:5, але зазвичай ці показники 1:15-1:20, що загрожує розвитком процесів, які можуть значно погіршити стан здоровʼя, розвиваються артрит, запальні процеси в кишечнику, діабет, високий рівень холестерину, депресія, тривожність, алергія, деменція, ожиріння, серцево-судинні захворювання та інші.
Корисні чи шкідливі жири?
Першими про корисні жири – ненасичені жирні кислоти, заговорили датські вчені, які відмітили, що жителі Гренландії, які постійно вживають морську рибу та отримують велику кількість ПНЖК, значно рідше мають проблеми серцево-судинної системи. Згодом було виявлено, що на противагу шкідливим жирам, які закупорюють судини, викликають ожиріння, поліненасичені жирні кислоти мають протилежну дію.
До шкідливих жирів відносять:
- трансжири (напівфабрикати, чипси) – вони провокують різкий викид інсуліну в кров,
- холестерин (жирна мʼясна, молочна, ковбасна та сирна продукція) – в малих кількостях необхідний для вироблення тестостерону та естрогену, але в великих – призводить до атеросклерозу;
- насичені жири (маргарин, фастфуд, шоколад, кондитерські вироби) – діють подібно холестерину.
Де міститься омега?
Чи виробляє їх наш організм?
Продукти, що містять Омега-3:
Єдиним продуктом із значною кількістю цих незамінних жирних кислот, є жирна морська риба – лосось, форель, скумбрія, тунець, оселедець, сардини, печінка тріски.
Мова йде саме про «дику рибу», яка виловлена в природних умовах та харчується підводною рослинністю, а не вирощену штучно на фермах за допомогою гормонів та стимуляторів росту, оскільки сама риба не синтезує корисні для нас жирні кислоти, а отримує з рослин, водоростей.
Важливо також розуміти, що лише сира риба є джерелом Омега-3, а при термічній обробці вище 45 градусів ПНЖК випаровуються.
Продукти, що містять Омега-6:
- рослинні олії (соняшникова, кунжутна, кукурудзяна);
- сало;
- насіння гарбуза та соняшника;
- помідори;
- кедрові та волоські горіхи;
- мʼясо птиці;
- яйця;
- випічка;
- злаки;
- сир.
Щодо Омега-9, то вони не є незамінними, бо виробляються організмом із Омега-3 та Омега-6.
Виходячи з вищезазначеного, бачимо, що продукти, багаті на Омега-6, ми дійсно вживаємо щодня, саме тому більшість має дисбаланс ПНЖК в організмі.
Аби відновити цей важливий баланс в організмі слід проаналізувати свій раціон та харчові вподобання, додати продуктів, яких бракує, або обрати якісну добавку для додаткового прийому.
Чим корисний баланс ПНЖК в організмі?
Збалансувавши надходження цих корисних жирів до організму, ви подбаєте про функціонування систем організму, фізіологічних процесів, зниження запалення, про здоровʼя серця, функціонування мозку та ЦНС, мінімалізацію ризику інсульту та інфаркту, нормалізацію травлення, обміну речовин, покращення метаболізму, налагодження роботи ендокринної системи.