Вікові зміни
Вікові зміни – це природний процес, який неможливо зупинити.
Перші ознаки на поверхні шкіри стають видимими, починаючи приблизно з 25-річного віку. Чому так рано запитаєте Ви? Старіння шкіри є наслідком різноманітних процесів, які відбуваються у певних шарах шкіри.
В епідермісі уповільнюються процеси регенерації, зменшується активність сальних залоз. Порушення роботи меланіну призводить до зміни відтінку шкіри і гіперпігментації. У процесі старіння цього шару шкіра стає більш чутливою до УФ-променів.
Зміни відбуваються і в дермі. Молода шкіра складається з 80-90% колагену I типу . З віком здатність фібробластів відновлювати колаген природним чином зменшується приблизно на 1,0%-1,5% на рік. Це зменшення колагену є однією з характерних ознак, пов’язаних із появою тонких і більш глибоких зморшок.
Крім того, волокна еластину та гіалуронова кислота, які є основними компонентами позаклітинного матриксу, також зазнають чітких структурних і функціональних змін. Структура, пружність та еластичність шкіри порушується. Зменшується кількість кровоносних судин та стоншується їх стінка.
Через зниження функцій адипоцитів – жирових клітин – змінюється структура і форма підшкірно-жирового шару.
Це зниження впливає на втрату об’єму, що, у свою чергу, призводить до глибоких зморщок та втрати овалу обличчя.
Всі зміни в структурі шарів шкіри проявляються у вигляді зовнішніх проявів старіння.
Чому відбуваються ці зміни в шкірі?
Відповідно до факторів які на нас впливають виділяють внутрішнє хроностаріння (біологічне та вікове) та зовнішнє старіння.
Внутрішні причини старіння шкіри неминучі. Наш біологічний вік визначає структурні, гормональні та метаболічні зміни у шкірі, впливає на ефективність клітинних функцій. Не менш важливу роль у біологічному старінні відіграє спадковість. Незважаючи на те, що хроностаріння є природним процесом, при правильному і регулярному догляді за шкірою вікові зміни можна сповільнити і зробити менш помітними.
Якщо хроностаріння є генетично обумовленим чинником, то зовнішнє старіння – є наслідком дії зовнішніх чинників вплив яких ми можемо мінімізувати чи повністю обмежити.
Зовнішні фактори такі як:
- постійний вплив УФ
- паління та алкоголь
- забруднення навколишнього повітря, особливо в мегаполісі
- неякісне і неповноцінне харчування
- поганий сон та порушення його ритму
- стрес
- процеси глікації впливають на швидкість старіння шкіри, мають в основі процес який зветься – окислювальний стрес.
При цьому в організмі виділяються молекули, які називаються вільними радикалами або активними формами кисню. За нормальних умов вільні радикали захоплюються й нейтралізуються антиоксидантами — молекулами, які здатні поглинати і зупиняти їх. Однак з віком здатність шкіри до деактивації вільних радикалів зменшується. В результаті відбувається пошкодження всіх клітинних структур, включаючи ДНК, ліпіди і білки (той самий колаген, еластин).
Поради як зберегти молодість:
- одним із головних правил підтримання молодості шкіри є питний режим, адже наша шкіра складається з води
- захист від сонця за допомогою одягу та SPF засобів цілий рік
- відмова від паління, алкоголю та інших шкідливих звичок
- здорове харчування, багате на фрукти й овочі, забезпечує надходження антиоксидантів
- додатковий прийом нутрицевтиків
Різні клінічні дослідження продемонстрували, що вітамінні комплекси які поєднують пептиди колагену з іншими активними інгредієнтами, включаючи антиоксиданти, вітаміни; стимулюють синтез колагену, еластину та гіалуронової кислоти фібробластами. Як наслідок, повідомлялося про покращення еластичності та гідратації шкіри, покращення функціонування суглобів, росту нігтів і зменшення іх ламкості.
Важливість вітаміну С для шкіри унікальна тим, що аскорбінова кислота на додаток до її ролі як антиоксидант для захисту колагену від пошкодження вільними радикалами, може діяти як кофактор для кількох ферментів у виробництві колагену.
Дбайливий догляд за шкірою є невід’ємною частиною комплексного підходу до профілактики ознак старіння.
Використання космецевтики з вітамінами С, Е, гіалуроновою кислотою та коензимом Q10
Автор: Марія Дук,
Фармацевт – косметолог